01st Tem2015

Yeni Sosyal Medya Uygulaması Flinch Nedir?

by Cenap Coskun

Flinch, son dönemde oldukça yaygın olan Periscope ve Meerkat tarzı uygulamarın farklı bir versiyonu olarak karşımıza çıkmakta. Uygulama bu aşamada sadece IOS olarak indirilebiliyor yakında Android için de uygulama hazırlanmış olacak. Sonraki aşamalarda da masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilir hale gelecektir diye düşünüyorum. Türkiye’de henüz yaygın olmadığını belirtmekte fayda var.

Uygulama ooVoo unun ürettiği bir uygulama. OoVoo bilindiği üzere kendisini Video chat ile daha  video kategorisinde kanıtlamış bir teknoloji firması, bu şirketin ürettiği farklı sayabileceğimiz bir uygulama.

Uygulamaya bir cep telefonu numarası girerek (facebook bağlantısı kurularak da yapılabiliyor) üye oluyorsunuz ve cep telefonunuza gelen kod ile de üyeliğiniz tamamlanmış oluyor. Uygulama Facebook ile entegre ederek Facebook arkadaşlarınızla da iletişime geçebiliyorsunuz.

Uygulamada isterseniz arkadaşlarınızla isterseniz de tanımadığınız kişilerle yüz yüze sohbet edebiliyorsunuz. Yalnız uygulamanın bir diğer özelliği akıllı telefonunuzun ön kamerası olması zorunluluğu, uygulama bu açıdan Facetime uygulaması ile de benzerlik gösteriyor.

flinch 1

 

Uygulamayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği de tanımadığınız kişilerle yüz yüze sohbet ediyorsunuz. Yalnız yüzünüzü kameradan kaçırırsanız sohbet başlamıyor, her iki ekran da karanlık oluyor. Yani kameraya tam olarak yüzünüzü oturtmanız gerekiyor.  Yine uygulamayı farklı kılan özelliklerden bir tanesi de uygulamanın bir nevi yarışma/oyun gibi kullanılması. Yani karşıdakini kim önce güldürürse o oyunu kazanmış oluyor. Karşısındakini belli bir süre içerisinde güldüren kişi puanları kazanmış oluyor. Uygulama yüz kaslarından karşıdakinin gülüp gülmediğini belirliyor ve uygulama güldüren kişiye puan kazandırıyor.

flinch 2

 

Yine uygulama esnasında karşı tarafı güldürmek için bazı eklentiler satın alabiliyorsunuz. Örneğin ekranda konuşurken sistem size bıyık takıyor (hepimizin bildiği gibi bazı fotoğraflara eklemeler yapılan uygulamalar var onun gibi de düşünebiliriz) veya kaşlarınızı birleştiyor vb.

flinch 3

 

Bu aşamada kısa dönemli kullanımlarımdan tecrübelerim şu ki, uygulama başlarken lokasyon tercihlerinde Türkiye seçiyorsunuz. Tercih de Türkiye olduğundan daha çok Ortadoğu ve Arap Ülkeleri ağırlıklı kişiler karşımıza çıkıyor. Bir de yaş grubu daha çocuk diyeceğimiz 10-18 yaş grubunun ağırlıkta olduğu bir kitleye rastladım. Bir de internet güvenliği veya aile koruması gibi bir ekstra güvenlik özelliklerine ben rastlayamadım. Bu açıdan yeni gelecek güncellemelerle bu aşamanın da düzenlenebileceği kanaatindeyim. Aksi takdirde bu yaş grubunun kimlerle karşılaşacağı (uygulama rastgele birlilerini karşınıza çıkarttığı için) tamamen belirsiz. Yani şimdilik bir güvenlik açığından bahsedebiliriz.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir