15th Nis2015

Video İçeriği Üretmenin Zorlukları

by Cenap Coskun

Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce video içeriği üretmenin veya herhangi bir şekilde içerik üretmenin zorluklarını anlatan bir yazı derlemeyi düşünüyordum. Yazıyı yazmaya başlayınca gördüm ki aslında yazı eleştirisel bir hal aldı. Yine gördüm ki içerik üreticilerinin bir yakarışı bir eleştirisi haline geldi yazı.

Content yani içerik üretmek günümüzde oldukça maliyetli ve zor bir iş olduğunu belirtmekte fayda var. Geçmişte uzmantv’de, bugünse tasit.com’ da bu zorlukları sonuna kadar yaşıyoruz esasen. Buradaki asıl zorluk ise yapılan emeğin ve uğraşının karşılığını alamamak. Bu durumda da video reklamcılığının gelir modeline bakmakta fayda var. Esasen UGC (user generated content) Premium content’e göre daha kolay üretilmekte bu durum UGC tarzı video siteleri içerikleri hızlıca gelire dönüştürebilmekte. Buradaki asıl sorun bizim gibi Premium içerik üreten siteler için geçerli. Premium siteler kullanıcının sisteme video yüklemesinden bağımsız olarak ciddi bir ekip tarafından belli bir prodüksiyon, ekip ve montaj süreçlerinden geçerek üretilebilmekte. Bu durum da video üretim maliyetlerini oldukça arttırmakta. Yani cep telefonuyla çekilen komik kedi videosu da bir video içeriği İstanbul’un diğer ucunda üretilen “orkide nasıl yetiştirilir” videosu da bir içerik. Ya da şu anda yapmaya çalıştığımız 500X test ve tanıtım videosu da bir içerik. Tabi ki burada en belirgin konu orkide videosu ve araç test videosunun komik kedi videosuna göre daha maliyetli ve zor üretilmesi.

Gel gelelim gelir noktasına. Bu durum Premium video içerik üretenlerin en büyük sorunu diyebiliriz. Esasen bu zorluklara ve maliyetlere gelirini ve karşılığını kazanabilirse içerik üreticiler video üretmeye razılar. Ama biz x sitesinde (komik kedi videolarıyla dolu UGC sitesinde) x tl’ye reklam alabiliyoruz (oldukça düşük fiyat) siz ise x tl gibi çok yüksek bir fiyat veriyorsunuz gibi diyaloglar oldukça sık duyduğumuz sözler. Aslında burada bir çelişki de ortaya çıkıyor. Katıldığım tüm etkinliklerde, konferanslarda, sohbetlerde hep içeriğin öneminden hayatımızdaki yerinden bahseder dururuz ancak hep konu döner dolaşır reklam fiyatlarının pahalılığına gelir. Bu da bende bazı soru işaretleri yaratır hep. Hem içeriğin öneminden ve içerik üreticilerin değerinden bahsederiz ancak onların büyümesi için elimizi taşın altına koymayız veya “ evet içeriğiniz çok iyi ve değerli ama fiyat çok pahalı” sözlerine maruz kalırız. Böylece daha önce sıkça gördüğümüz how to video içerikleri üreten birçok firmanın batışını izlemişizdir veya batmak üzerelerdir ya da kendilerini ve maaşlarını zor ödemektelerdir.

Gelişmelerden örnekler verdiğimiz Avrupa ve Amerika gibi yerlerde içerik üreticilerine özel hassasiyet gösterildiği hepimizin malumu. Buralarda yine konu dönüp dolaşıp reklam fiyatlarının yüksekliğine gelmiyor. Oradaki temel mantık “ evet burası Premium içerik fiyatının yüksek olması doğal ve bu maliyet katlanılabilir bir maliyet” olarak değerlendiriliyor. Bizim de reklam verenler ve ajanslar olarak bu mantaliteye ulaşmamız gerekecek bu mantığa ulaşmazsak eğer daha birçok firma batacak veya daha sektöre girmeden yatırım kararından vazgeçecekler. Sözde verdiğimiz desteği özde de vermemiz sektörün gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir