25th May2015

Verinin Dijitalleşmesi

by Cenap Coskun

Veri (data) bir kurum için bulunduğu noktayı gösteren, içinde bulunduğu sektörü, rekabeti ve geleceği gösteren bir kavramdır. Son dönemde çok fazla verinin ortaya çıkmasıyla birlikte veri yığınlarını analiz etmek tasnif etmek ve sonuç çıkarmak ve sonuçlardan bir strateji oluşturmak hem giderek zorlaştı hem de bu kadar verinin anlamlı çıktılar haline getirilmesi imkansıza yaklaştı.

Bu duruma çözüm oluşturmak için de bilgi teknolojileri devreye girerek belli programlamalar ve algoritmalar ile birlikte veriyi tasnif edip analiz edip anlamlı bir hale getirdi. Daha sonra da hayatımıza internet gibi, mobil internet, sms ve telefon gibi birçok kavram girdi ve bu kavramlarla birlikte önemli ölçüde data açığa çıkmış oldu. Bu datalar çok karmaşık olması ve yüklü miktarda ortaya çıkması verinin ince ayrıntılarına kadar incelenmesi durumunu ortaya çıkardı. Hatta veri bilimi/ dijital veri bilimi gibi birçok bilim dalı hayatımıza girdi ve dijital veriler için departmanlar kuruldu. Bu departmanlar da gelecekte ilgili olunan alanın nereye gideceğini gösteren yol haritaları haline geldi. Veri bir bölümüyle de geleceği büyük oranda görebilmek hesaplayabilmektir ve markalar da bu geleceğe göre stratejilerini belirlerler.

Bu aşamada verinin dijitalleşmesi, yani insanların hareketlerini analogtan dijitale taşımasıyla birlikte yapılan yazılımlar da birlikte verilerin tasnifi kolaylaştı ve kullanıcın hareketlerinden girdiği siteler mobil kullanım alışkanlıklarından kişiler ile ilgili daha detaylı bilgilere sahip olundu. Bu durum kullanıcı güvenliği sağlandığı sürece faydalı diyebileceğimiz bir işlem. Ancak özel hayatın gizliliği verilerin izinsiz kullanımı gibi konular ince çizgiler olduğundan hem veriyi işleyenler hem de kurumlar için hassas noktalar olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak hayatın dijitalleşmesi insanların analog yaşamdan dijital hayata entegre olması ile birlikte veriler de dijitale geçiş yapmış oldu ve ortaya dijital veriler diye bir kavram ortaya çıkmış oldu. Bu sebeple işi veri olanlar da doğal olarak bilgi teknolojilerine internete ve dijital dünyaya bir şekilde girmiş oldular.

Dijital veriler insanlar hakkında eş zamanlı bilgi verdiğinden ve bir kurum veya pazarlama şirketi/ departmanları açısından hızlı aksiyon alınabilen bu aksiyonlara özel ürünler sunulabilen bir şekilde bürünmüş oldu. Yani kişinin alışverişlerinden nasıl bir kişi olduğu hangi gelir grubuna girdiği, ya da akıllı telefonuna girdiği sağlık verilerinden sağlığının hangi aşamada olduğu ve bu duruma özel sağlık çözümleri sunulabileceği gibi birçok özellikle birlikte datalar dijitalleşmiş oldu.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir