14th Nis2015

Verileri, Dataları Nasıl Kullanırız?

by Cenap Coskun

Veriler günümüzde önemli birer metriktir. Bu metrikler de artık alınan kararlarda oldukça etkili bir hale geldi. Yani şirketler yeni yapacakları yatırımları belirlerken veya büyüme stratejilerine bakarken hep şirketlerinin bu günkü durumlarına, gelecekteki durumlarına ve yine sektörün bugünkü ve gelecekteki durumlarına bakarlar ve buna göre pozisyonlarını, stratejilerini belirleyip buna göre yatırım yapma kararı alırlar veya almazlar.

Bu sebeple dataların kullanımları, analiz edilmesi önemli bir durum haline gelmiştir. Peki verileri analiz ederken veya verilerle ilgili sorunlarla karşılaştığımızda neler yapmamız gerekir? Aslında her sorun ile karşılaştığımızda yaptığımız şeyi yapmak ile başlayabiliriz. Yani ilk önceliğimiz sorununun ne olduğunu saptamak. Sorunun ne olduğunu saptadıktan sonra bu sorunu tanımlamak da gerekecektir. Sorunu doğru ifade edebilirsek yaptığımız data analizleri bizi doğru yola götürecektir.

Sorunu tanımlamak, ifade edebilmek de kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. İlki, önceki bulguların incelemektir. Daha sonra Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek kalmadan daha önce bu sorunlarla karşılaşan kişiler bu sorunları nasıl çözmüş, hangi yolları kullanmış bunlara bakmak faydalı olacaktır. Buna bir nevi çözümün kopyalanması da diyebiliriz esasen.  İkinci aşamada ise herkesin de bileceği gibi sorunun çözümünü gerçekleştirmek bunu yapmak için de sorunların değişkenlerini ortaya çıkartır ve bunların analizini yaparız. Bu durum bizim karar almamıza ve sonuca gitmemizde klavuz olacaktır.

Son aşamada ise sonuçları ortaya çıkartır ve bu sonuçlarla ilgili aksiyonlar alabiliriz. Yapılan analizlerin sonuçlarını bilemezsek karar vericiler bu sonuçlarla ilgili karar almakta zorlanacaklardır. Bu sebeple analizleri aktarırken dikkat çekici ve kolay anlaşılan bir şekilde aktarmak oldukça faydalı bir yöntem olacaktır. Karar vericilerin bu anlamda tüm detaylara hakim olmasına gerek yoktur. Yapılan analizleri sonuçları anlaşılabilir şekliyle aktarmak yeterli olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Videoyu da izleyebilirsiniz…

CC

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir