05th Nis2015

Second Screen Nedir?

by Cenap Coskun

 

Second Screen’i kısaca kişilerin aynı anda iki ekranda bilgi alışverişinde/etkileşimde bulunması olarak da tanımlayabiliriz. En belirgin verilen örnek yine Tv ile etkileşim. Örneğin tv de izlenen bir yarışma esnasında tweet atmak veya facebook da yorumda bulunulması verilebilecek örneklerden biri diyebiliriz. Tabi ki bilboard’da gördüğümüz bir reklam ile de harekete geçebiliriz veya avm de gördüğümüz reklam alanı ile de harekete geçebiliriz. Buradaki asıl önemli olan konu; tüketiciye verilen mesaj sonrası tüketicinin aksiyona geçmesi ve elindeki ikinci cihazla (tablet veya akıllı telefon) harekete, aksiyona geçmesi.

 

Tabi ki şuna dikkat çekmek gerekir ki bu işlemlerin hepsi eş zamanlı gerçekleşmektedir. Yani bahsettiğimiz etkileşim saatler içerisinde gerçekleşmektedir. Diğer pazarlama faaliyetleri gibi günler aylarca sürmemekte bu da reklamın iletişimin nasıl da hızlıca tüketildiğini gösteren bir örnektir. Burada hızlı tüketim, hızlı iletişim gerçekleşmekte. Bu örnek de göstermektedir ki pazarlamacıların işleri bir nebze daha zorlaşmakta. Yine bu örnekte göreceğimiz gibi kısa zamanda etki yaratmak için offline ile onllinecıların entegre çalışması zorunluluğu da ortaya çıkmış oluyor. Son dönemde o tarafta da entegre ve koordinasyon işlerin de sayısı artmakta. (bu arada aklıma gelmişken offline’cılarla onlinecı’ların koordinasyonu da güzel bir blog yazısı olabilir:) ).Yine bir diğer zorluk ise kampanya etkileşimi hızlıca tüketildiğinden insanların hızlıca ilgisini çekecek özel projeler üretilmesi gerekmekte. Aslında buna kullan at veya kullan bırak reklamlar da diyebiliriz.

 

Second Screen ağırlığının da sosyal medya üzerinden ilerlediğini söylemekte fayda var. Sosyal medya kullanıcısının genç hedef kitle olduğunu varsayarsak hitap edilen hedef kitlenin de yeni digital neslin ağırlıkta olduğu ortaya çıkıyor. Devamında yine doğal sonuç olarak hedef kitlesi gençler olan markalar second screen ile etkileşimde olan işlere ağırlık verebilir. Bu alanda iyi işler çıkabilirse başarılı projeler de hayata geçebilir.

 

Ürün satışı yapılması scond screen de rastladığımız çalışma modellerinden birisi esasen. Benim en yaygın olarak rastladığım kadarıyla dizilerin yayınlandığı sırada ünlü dizi yıldızının o anda giydiği elbiseyi, aksesuarın satın alabileceği bir satış modeli aktifte kullanılmakta. Böylece dizinin veya dizi oyuncusunun hayranı olan kişi
beğendiği karakterin üzerinde bulduğu ürünü satın almaya daha yatkın olacak ve satın alma işlemini hızlıca gerçekleştirecektir. Benim buradaki hayalim OTT’ ler veya akıllı TV’ler ile TV de aynı anda elbisenin tıklanarak direkt internet sitesine gidip satın almanın eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesi. Bildiğim kadarıyla bu örnek tasarlanıyor ama gerçekte dünyada kullanımları varsa ben de rastlamamış olabilirim. Yazıyı okuyup da bu örneklere rastlayan olursa beni bilgilendirirse ayrıca sevinirim 🙂

 

Yine programlarda yayınlanan hashtag’ler  de second screen de kullanıcıyı harekete geçiren örneklerden bir tanesidir. Bu sayede marka bir açıdan reklamın yarattığı etkiyi de bir ölçümlemiş olmakta. Son dönemde ölçümleme hastalığımız zirveye çıkmış durumda (haklılık payı da var bu arada). Yine TV kampanyalarının etkinliği de reklam veren tarafından da bu şekilde mümkün mertebe ölçümlenmeye çalışılmakta.

 

Dikkat ederseniz daha çok genç kitlenin takip ettiği özellikle de yarışma programlarında lanse edilen hashtag’ler aynı saatlerde Türkiye’de TT oluyor hatta bazıları dünya TT listesine bile girebiliyor. Bu açıdan bakıldığında genç hedef kitleli işlerin gelecekte daha başarılı olacağı kanaatindeyim. Tabi ki second screen uygulamaları yaratıcılığın ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte gelecekte hayatımızın içerisinde daha fazla yer edecektir. Bekleyip göreceğiz.

Saygılar & Sevgiler,

CC

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir