11th Haz2015

Sağlık Sektöründe Video Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

by Cenap Coskun

Sağlık sektöründeki reklam kısıtlamalarından kaynaklı olarak reklam yapmanın zorluklarını daha önceki yazımda anlatmıştın daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu aşamada konunun video reklamcılığı ile ilgili olan kısmına değinmek istiyorum. Video reklamcılığı ve video mobil ile birlikte geleceğin en popüler reklam modellerinden birisi olacağa benzemekte. Bu dönemde de video reklamcılığını içerik ile entegre ederek reklamlar yapmak mümkündür.

Sağlık Sektöründe Video Reklamcılığı Nasıl Olmalıdır?

Burada en önemli noktalardan bir tanesi de özel video içerikleri üretmektir. Yine buradaki en önemli hususlardan bir tanesi video içeriğinin düzenli olarak üretilmesi ve en güncel içerikleri üretmeye çalışmak olacaktır. Örnek vermek gerekirse ilkbahar dönemlerinde sağlıklı zayıflama ile ilgili video içerikleri üretilebilir,  yaz aylarına geldiğimizde güneşlenme veya cilt ile ilgili videolar üretmekte fayda olacağı gibi kışın da grip ile ilgili videolar üretmek faydalı olacaktır. Çünkü bu dönemler insanların bu konular ile ilgili arama motorlarında yoğunlukla aramalar yaptıkları dönemlere denk gelmektedir.  Yine videoyu üretmek tek başına yetmeyeceğinden videoyu izlettirmek için de ayrıca çalışmalar yapmakta fayda olacaktır. Çünkü üretilen video hedef kitleye ulaştırılmadığı sürece bir anlamı da olmayacaktır.

Ayrıca video içeriklerinde Google analytics verileri de incelendiğinde cinsellik, estetik, zayıflama gibi konular insanların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu tarz üretilen videolar izlenme rakamları açısından ve ulaşılacak hedef kitleye daha rahat ulaşılması açısından önemli fayda sağlayacaktır. Bir de video üreticisine getirisi açısından yaklaşırsak, örneğin bir diş hekimi açısından diş beyazlatma konusu çok izlenen bir konu olmasına rağmen implant ile ilgili çekilen videonun izlenmesi diş beyazlatma ile ilgili videoya nazaran daha az olacaktır.  İmplant ile ilgili çekilen videoyu izleyen, merak eden kişiler diş beyazlatma videosu izleyenlere göre daha değerli olacaktır. Bu aşamada yapılabiliyorsa diş beyazlatma videosu da üretebilir bu kişiye daha fazla bilinirlik sağlayabileceği gibi implant videolarıyla az ama değerli hedef kitleye ulaşma imkanı sağlanabilecektir.

Bir de konunun güncelliği konusu da önem arz etmektedir. Burada önemli olan bugün en çok merak edilen videoların çekilmesidir. Ya da gelecekte gelmesi muhtemel sağlık teknolojileri var ise bu konularda da videolar üretmek video üreticisine önemli avantajlar sağlayacaktır. Çünkü arama motorları videosu eski olan, çok izlenen kaliteli videolara öncelik verdiğinden gelecek teknoloji ile ilgili videolar popüler olmadan üretileceğinden ilk üretilen videolar eski olduğundan daha dikkat çekecek ve daha çok izlenecektir. Çok izlendikçe de yine arama sonuçlarında üst sıralara çıkacaktır.

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir