03rd Tem2015

Private Market Place (PMP) Nedir?

by Cenap Coskun

Programmatic Buying içerisinde yer alan bu terim standart programmatic satın almaların dışında Premium alanlar olarak gösterilmektedir. Private Market Place  (PMP) daha çok dikey mecralar veya standartta kendisini Programmatic Buying’e açmış sitelerin Premium alanları için kullanılmaktadır. Bu sınıflamayla mecralar kendilerini veya alanlarını standart kullanımın dışında görmektedirler, yani düşük maliyetli birim fiyatlardan çok daha yüksek birim maliyetli alanlar kullanıma açılmış oluyor.

Aslında burada genel olarak standardın dışında da zaman zaman da olsa düşük birim maliyetler de olabiliyor. Her zaman olmasa ender olarak da düşük birim maliyetlerden bahsetmek mümkündür.

Örnek vermek gerekirse; Haber sitelerinin ekonomi sayfaları veya yat bakımı ile ilgili alanları veya direk olarak yatırım ve finans siteleri, otomotiv dikeyinde faaliyet gösteren mecralar veya alışveriş siteleri olarak sınıflandırabiliriz.

Araştırmamda bana destek olan bir arkadaşımın direkt olarak anlatımını paylaşıyorum:

PMP yapan alıcılardır. PMP anlaşmaları olan A, B ve C alıcılarından sadece A ve B’nin öncelikli erişimi varsa,  C, A ve B’den daha yüksek bid verse bile açık artırma ilk olarak A ve B arasında gerçekleşir ve kazanan buradan belirlenir

Be Sociable, Share!

2 Responses to “Private Market Place (PMP) Nedir?”

 • Ece Erkan

  Merhabalar,

  Metnin içerinde yer alan”Standart programmatic satın almalar” ile ne kastedilmiş olabilir?

  Sevgiler

  • Cenap Coskun

   Ece Hanım Merhaba,
   Standart satın almadan kasıt open auction olarak tabir edilen satın almadır. Yani programatik içerisindeki bid sistemi içerisindeki satın alma. PMP ise standardın dışında yer almaktadır. Hatta PMP içerisinde de kapalı grup oluşturup kapalı grubun da kendi içlerinde rekabet etmesi sağlanabilir.
   İyi çalışmalar,
   CC

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir