26th Haz2015

Periscope’da Reklam Nasıl Yapılır?

by Cenap Coskun

Periscope dönemin önemli kullanıcı sayısına ulaşmış yeni ve popüler mecralarından. Mecranın da popülaritesinin artması ile birlikte bu hedef kitleye nasıl ulaşılır? Markalar buralarda reklamlarını nasıl yaparlar? gibi sorular da sorulamaya başlandı.

Bu soruları cevaplamak yapılabilecek reklam modellerini ve yöntemlerine değinerek araştırmalarımdan bazılarını paylaşmak istedim;

Viral Reklam:

  • Genel itibariyle uygulamanın sunduğu özelliklere baktığımızda viral içerik yaratma özelliği ön plana çıkıyor. Viral içerik yaratıldığında ise bunu reklama dönüştürmek de mümkün olacaktır. Bu noktada belli bir markanın sloganı içerik içerisinde kullanılabilir, böylece verilmek istenen mesaj duygusal, komik, endişe gibi duyguları da vurgulayacak şekilde karşı tarafa iletilebilir.

Periscope’un bu özelliğiyle büyük bir viral etki yaratılabilir. Bu noktada fenomenler istenilen etkiyi yaratmada önemli bir araç olacaktır.

İçerik Pazarlama:

  • Periscope bir özelliğiyle de content oluşturmaya yarayan bir araçtır. Yani kaydedilen videoların kaliteli ve anlamlı şekilde kaydedilmesi sonucunda önemli bir içerik üretme aracı olarak da görülebilir. Bu içerikler internet sitelerine yüklendiğinde önemli katkı sağlayacaklardır. Bir de günümüzde content oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Böyle güçlü contentler oluşturulması sonucunda bu contentlerin dijital pazarlama da kullanılıp contentten gelir elde etmek mümkün olacaktır. Ör: videoların youtube’a yüklenmesi ve izlenme üzerinden gelir elde edilmesi veya düzenli içerik üretilmesi sonucunda videoların belirli bir hacime ulaşmasıyla Google reklam ağına girilmesiyle gelir modeli oluşturulabilir. Burada önemli olan içeriğin kaliteli olması (çekimlerin kurgunun vs) ve güncel olması ve ilgi çekmesi.

Etkileşim:

  • Etkileşim yaratabilme özelliğiyle periscope takipçilerin etkileşime girdiği bir alan olarak dikkat çekiyor. Bu etkileşim sayesinde marka kendisini de kişilerle eş zamanlı olarak etkileşime sokabilir, aynı zamanda twitter’ı da kullanarak bu etkileşimi derinleştirebilir. Bu özelliği sayesinde canlı yayın esnasında canlı yayını yapan kişi takipçilerinden önceden kullanılan bir hashtag’i kullanmasını isteyebilir. Bu sayede marka hem periscope’u hem twitter’ı kullanarak daha fazla kişiye erişebilir ve marka daha fazla kişiyi etkileşime sokmuş olur. Hashtag sayısına bakarak, etkileşimine bakarak da kampanyanın performansı hakkında bilgi edinilebilir.

Özellikle belirtmekte fayda var ki henüz teknik olarak periscope’dan geri dönüşlerin hesaplanamadığı biliniyor bunu bir açık veya negatif bir yön olarak görebiliriz.

Dünya’da İlk Reklam Örnekleri:

Spotify

İncelediğim ve araştırdığım kadarıyla periscope kurulduğu gün Spotify sponsorluğunda İrlandalı Villagers grubunun solisti Conor O’brein’in canlı yayını yapılmış oldu. Yayın boyunca da 380 izlenme ve 1.500 kalp (beğeni) aldı. Sonrasında yayının tekrarları izlendiğinde ise toplamda 500 izlenmeye ulaşmış oldu.

Spotify

 

Pepsi

Bu çalışmada Pepsi markalarından biri olan Mountain Dew için ürün yerleştirme gibi bir reklam modelinden bahsedebiliriz. Bu çalışmada tahtaya bir resim çiziliyor bu aşamada ürünler bu çekim esnasında gösteriliyor ve sonrasında kullanıcı ile etkileşim yaratmak için beğenenler ve yorum yazanlardan bazılarına bu ürünler ücretsiz olarak gönderiliyor.

pepsi

 

Redbull’dan gerçekleşen bir parti ile ilgili yayınlar gerçekleştirildi ve o partide bulunan detaylar paylaşıldı. Sağlık sektöründe doktorlar hastalarının veya farklı kitlelerin sorularını cevapladılar. DKNY ile ev gezmeleri yapıldı ve ünlülerin dolapları gösterildi. Yine bir restaurant zinciri ünlü bir sunucu ile ürünlerini Amerika’nın ünlü Caddesinde tatma etkinliği gerçekleştirdi ve bu sayede milyonlara ulaştı.

 

Tükiye’de ise;

Çamlıca Gazoz kapak futbolu etkinliğini canlı yayın üzerinden paylaştı. Belirlenen iki kişi kapak futbolu ile oyun oynadı ve bir spiker de bu oyunu anlattı eş zamanlı olarak kullanıcılar da oyun ile ilgili yorumlar ve like’lar ile katılım gösterdiler. Aynı zamanda Çamlıca Gazoz Periscope’u kullanan ilk FMCG markası oldu.

çamlıca gazoz

 

Cem Yılmaz Film tanıtımını, Vodafone Etkinlik tanıtımını, TRT dizi tanıtımını, Bazı sanatçılar albüm tanıtımını gerçekleştirmiş oldular.

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir