29th Haz2015

Otomotiv Sektöründe Periscope Reklamları

by Cenap Coskun

Periscope ve Merkaat gibi mecraların popülaritesinin de artmasıyla birlikte markaların bu alanlara olan yönelimleri de artmış durumda. Marka sonuç olarak hedef kitlesi nereye kayarsa orada her zaman olmak isteyecektir.

Bu açıdan bakıldığında otomotiv sektörü de reklam verenler arasında önemli bir yere sahip. Yine otomotiv sektörü tüketicisi, alıcısı her zaman farklı bir noktada durmaktadır. Bu sebeple de otomotiv tüketicisi için her zaman farklı şeyler yapmak ve gündemi takip etmek önemli bir konu haline gelmiş oluyor. Çünkü, otomotiv kitlesi günceli takip eden ve günceli takip eden markaları da seven bir grup olarak görülmektedir.

Bu açıdan bakıldığında hedef kitleye periscope aracılığıyla yapılabilecek muhtemel reklamları aşağıdaki gibi birkaç maddede sıralamaya çalıştım.

Periscope Lansmanı :

Lansman dönemlerinde Periscope ile canlı yayınlar yapmak ve bu canlı yayınlar ile birlikte hedef kitleyi etkileşime sokacak çalışmalar önemli faydalar sağlayacaktır.

Örneğin;

  • Sorulan sorulara doğru cevap verenlere veya en çok tweet atanlara promosyon hediyeleri vermek, indirimler vermek veya ek özellikler sağlamak faydalı olacaktır. (manuel fiyatına otomatik veya xenon far hediye gibi)
  • Bir etkinlik geçekleştirilebilir Beykoz Kundura Fabrikasında burada araç ile saklı olan bir şeyi araması ve bulana da hediyeler verilmesi makul olabilir. Aynı zamanda kullanıcıların yaya olduğu ve arabayı bulmaya çalıştığı yarışlar organize edilebilir.

periscope navigasyon

 

  • Aynı zamanda soru-cevap da yapılabilir, yayın sırasında kullanıcılardan gelen sorulara görüntülü olarak birebir cevaplar verilebilir. Yine en çok doğru cavabı verene hediyeler verilebilir.
  • Yine aracın bir özelliğinin çalıştırılması kullanıcılar tarafından istenebilir. Bu özellik sayesinde kullanıcı ile eş zamanlı etkileşime girilebilir. Örneğin; kornasını çal, arabayı yüksek devirde çalıştır, arabanın hızla etrafında dönmesini sağla veya duman bulutu oluştur gibi aksiyonu bol ve kullanıcıların da ilgisini çekmesini sağlayacak bu özelliği de otomotiv konusunda tanınmış bir kişiyle veya bir ralli pilotuyla yapmak her zaman daha fazla fayda sağlayacaktır. Kullanıcı bu sayede kontrolün kendisinde olmasından kaynaklı olarak memnun olacaktır.

Periscope ile Sosyal Sorumluluk:

Periscope vasıtasıyla aynı zamanda canlı yayın üzerinden sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirilebilir. Bu sayede markanın sosyal sorumluluğa ve halkın genel hassasiyetine olan yakınlıkları da vurgulanmış olacaktır.

Bu çalışma çerçevesinde canlı yayın gerçekleştirilebilir ve canlı yayın esnasında ışıklara gelindiğinde kırmızı ışıklarda durulması gerektiği, döner kavşakta geçiş üstünlüğü gibi kavramlar bir sürüş eğitmeni vasıtasıyla anlatılır. Bu etkinlik de tweeter vb kanallardan duyurusu yapılabilir. Yine Periscope’dan canlı yayınla huzur evlerine gidilebilir, trafik ile ilgili bilgilendirici soru-cevaplar yapılabilir.

sosyal sorumluluk

 

Bu uygulamanın düzenli periyotlarla yapılması bilgilendirici çalışmalarda konunun ilgili marka tarafından sahiplenildiği hissiyatını toplumda yaratacaktır.

Kullanıcıların Periscope ile İçerik Üretmesi

Kullanıcıları da harekete geçirmek önemli reklam faaliyetlerinden birisi olacaktır. Tabi ki bu çalışmayı daha cazip hale getirmek için hem ilgi çekecek bir çalışma yapılmalı hem de ucundaki “havuç” daha değerli olmalı.

Örneğin; Yapılacak bir lansman ile kullanıcıların aracın hangi özelliği hoşuna gidiyorsa o özelliği ile ilgili on dakika yayın gerçekleştirilebilir. Yapılan yayınlar arasından bir kişinin yaptığı yayın içerik olarak “sizden gelenler” ismiyle duyurulabilir. Yine yapılacak çekimler arasından en çok ilgi çekenler ödüllendirilebilir veya tatil hediye edilebilir. Bu sayede yine kullanıcı harekete geçirilmiş ve kullanıcı sayesinde içerik oluşturulması sağlanır.

Dönemin en önemli tartışma konularından biri de içerik üretmenin önemi ve içerik üretmenin zorluğu olduğundan kullanıcıya içerik ürettirmek hem düşük maliyetli hem de daha hızlı içerik üretttirme yöntemi olduğundan bu konuya özellikle odaklanmakta fayda olacaktır.

Dünyadaki Periscope Yayın Örnekleri:

Bir Periscope Yayını: Caradvice.com.au tarafından yapılan Suzuki ve Rolls-Royce tanıtımı 

 

yayın örnekleri

 

bmw yayını 2

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir