19th Haz2015

Otomobil Satın Alma Kararları Nasıl Verilir?

by Cenap Coskun

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi genel itibariyle kitlelerin ve jenerasyonların da değişmesiyle birlikte satın alma alışkanlıkları da önemli ölçüde değişti. Bu değişlik otomobil satın alma alışkanlıklarına da yansıdı. Bazı istatistiklere yer vermek gerekirse

 

2009-2013 yılları arasında 524 kişi arasında yapılan araştırmaya göre son 5 yılda internetten araç arama %280 oranında artmış durumda. Yine bu yıllar arasında yetkili bayi/galeri %47 Yazılı basın da %70 oranında azalmıştır. Mevcut rakamlara bakıldığında otomobil araştırma, fikir edinme ve karar verme süreçleri offline dünyadan online dünyaya kaymış gibi duruyor.

İkinciel tarafına ise; 2013 yılında 510 kişi arasında yapılan kullanıcılara sorulan soruya göre, otomobil satın alırken başvurulan kaynaklar isimli ankete göre araç listeleme siteleri %85 oranında en büyük paya sahip. Sonrasında ise tanıdık/arkadaş, sosyal medya gibi cevaplar ön plana çıkmakta.

2.el

Yine farklı bir ankette online ile onffline taraf kıyaslandığında araba bakan kişilerin haftada kaç saat geçirdikleri sorulmuş. Burada da yine araç bakmak için online da daha fazla vakit geçirildiği anket sonuçlarına yansımakta. Offline’da araç araştırma süreci “bir saatin altında” cevabı verenlerin oranı oldukça yüksek. Yine araç araştırmada “2-3 saat” kısmını dikkate aldığımızda ise online oldukça yüksek sonuçlar çıkartıyor diyebiliriz. Bu kısımda da online açık ara önde. Yani bu ankete göre insanlar araç aramada online’da daha fazla vakit geçirmekteler.

süre

 

Yine Aralık 2013’de 413 kişi arasında yapılan ankete göre tasit.com’a giren kullanıcıların otomobil araştırma süreci toplam sekiz haftalık süreci kapsıyor. Son iki hafta ise bütçelerin belirlendiği aşağı yukarı marka/modellerin belirlendiği online’dan  offline’a doğru eğimin olduğu, yani internetten artık satın alma amacıyla galeri/bayi’ye kaymaların olduğu bir dönemi içermekte. Sekiz haftalık süreç muhtemelen markadan markaya değişmektedir. Ben bazı markaların satın alma sürecinin dijitalde üç ay olduğunu da duymuştum.

Anketi incelediğimizde karar verme sürecinin son aşamasının son iki hafta olduğu ve bu dönemde yapılacak iletişimlerin dönüş oranlarının yüksek olabileceğini söylemekte fayda var.

analiz

 

Yine araştırmaya göre mobil aramalarda önemli ölçüde artışlar gözlenmekte. Mobil cihaz kullanımlarının dünyada, özellikle Türkiye’de önemli ölçüde artış gösterdiğini varsayarsak bu artıştan otomobil satın alan kişiler de nasibini almış gibi duruyor. Yani otomobil araştırma süreçlerinde mobil’in etkisi de önemli ölçüde artmış görünüyor.

Bu aşamada otomotiv firmalarının halen mobil ve app uygulamalarının düzgün çalışmaması ve bu tarafa yatırımın az yapılmış olması ve zamanında yatırım yapılmaması konusunu bir eleştiri olarak belirtmemde fayda var. Dünya mobil’e hızla kayarken aynı şekilde markaların da entegrasyonlarını hızlı şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

mobil

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir