18th Haz2015

Otomobil Satın Alma Alışkanlıkları (Online)

by Cenap Coskun

Dünyamız dijitalleşmeye başladıktan sonra özellikle internetin hayatımızda daha önemli yer etmesiyle birlikte satın alma alışkanlıklarımız da önemli ölçüde değişkenlik göstermeye başladı. İnternetin en önemli avantajlarından bir tanesi de müşterinin tedarikçiye, aynı zamanda da tedarikçinin de tüketiciye daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde ulaşmasını sağladı. Aynı zamanda internet rekabeti arttırdığı gibi bilgiye de hızla erişildiğini göstermektedir.

Yukarıda belirttiğim gibi, dijital dünya kişilerin satın alma alışkanlıklarını değiştirdiği gibi otomobil dünyasında da satın alma alışkanlıklarını değiştirdi.

Satın alma alışkanlıklarına dair bazı rakamlar:

Google verilerine göre Türkiye’de son 5 yılda otomobil aramaları 5 kat arttı.

Yine genel araştırmalara göre 5 yıl önce bir kişi araba almak için ortalama 4 galeri/bayi gezerken bugün sayı 1.2’ye düşmüş durumda. Yani insanlar arabalarını daha çok internetten bakıp, kıyaslayıp belli bir noktaya getirdikten sonra satın almaya karar veriyor. Yani geçmişte galeri/bayi gezmek yerine daha çok bilgiyi internetten almış oluyor.

Yine Google araştırmalarına baktığımızda araba almak isteyen 100 kullanıcıdan 87’si araştırmaya arama motorları üzerinden başlıyor. 79’u süreç içerisinde en az bir kere mutlaka internette araştırma yapıyor.

Sıfır Otomobil almak isteyenler arasında yapılan araştırmaya baktığımızda %91 yine arama motorlarlarını tercih ediyorlar. %98’i interneti otomobil aramak amacıyla kullanıyorlar.

Araç almak isteyenler online’da daha çok: üretici web sitelerine bakıyorlar, bayi buluyorlar, Araç karşılaştırmalarını inceliyorlar ve araç hakkındaki yorumları inceliyorlar.

Anket

 

 

 

 

 

 

 

Yine tasit.com’un 2015 yılı Mayıs ayında site üzerinden yaptığı anketlere bakarsak kişiler araç satın almadan önce mutlaka o araç hakkında internette araştırma yapmaktadırlar. Böylece mevcut aracı daha önce kullananların yorumları kişinin yeni alacağı araba hakkında önceden bilgi edinmesini sağlamakta.  Sonrasında yetkili satıcıyı ziyaret etme ve test videolarını izlemek gibi cevaplar en çok paya sahip cevaplar olmakta.

Dünyayı inceleyecek olursak online araba satın alma eğilimlerinde %61 Çin, %55 Hindistan ve yine %55 ile Endenozya gelmektedir. Burada Avrupa daha geride kalmaktadır. Tabi ki gelişmekte olan Pazar ile doygunluğa ulaşmış Pazar arasındaki farklara da dikkat etmekte fayda var.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir