10th Nis2015

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir?

by Cenap Coskun

Kevin Ashton 1999 yılında bu kavramı bir sunumda kullanmaya başladığında muhtemelen bugünkü ulaştığı veya gelecekte ulaşacağı seviyeyi tahmin edemezdi. Bugünlerde çok popüler olan gelecekte de popüler olacağı aşikar olan “Internet of Things” konusuna ciddi ciddi eğileyim, tanımlarını yapayım, pazarlamaya nasıl faydası olur gibi bir çok konuyu detaylı şekilde araştırayım istedim.

Kavramı biraz daha geniş anlamda tanımlamak gerekirse; belli kurallar çerçevesinde cihazların kendi aralarında kurmuş olduğu iletişimler olarak da tanımlayabiliriz. Buradaki temel amaç insanoğlunun refah düzeyini daha da arttırmak, enerjiyi verimli kullanarak çevreye olan duyarlılığı arttırmak. Maliyetleri düşürerek toplum olarak tasarrufları arttırmak olarak düşünebiliriz. En azından bu şekilde pozitif düşünmeye çalışıyorum diyebilirim. Biraz da bilim kurgu filmlerine bakarak komplo teorileri üretelim derseniz makineler birbirleriyle konuşarak insanlığa son verecekler de diyebiliriz.

1991 yılında Cambridge Üniversitesi’nde yaklaşık 15 akademisyenin kahve makinesini görebilmek için stoklarını takip etmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştı Bu kullanım bir cihazdan eş zamanlı olarak bilgi alabilmeyi gördüğümüz ilk uygulama deneyimi olması sebebiyle nesnelerin internetinin ilk kullanımı olarak değerlendirilmekte. Çıkış noktası ise kahvenin öğrenciler arasında yeterli gelmemesi ve bu yetersizlikten kaynaklı olarak da kamera yöntemi ile insanların kaç adet kahve tükettiği ile ilgili bazı  hesaplamalar yapmak istediler. 2001 yılına kadar kullanılan sistem kahve makinesinin görüntüsünü dakikada üç kez bilgisayarın ekranına gönderiyordu böylece eş zamanlı stok takibi yapılabiliyordu.

Şu anda nesnelerin internetinde ne aşamadayız ?

Bugün dünya ortalamada 10,11 milyar civarında cihazın internete bağlı olarak çalıştığı tahmin ediliyor bu rakamlar yine yapılan araştırmalara göre 2020’li yıllara geldiğimizde 50 milyar cihaz rakamlara ulaşması bekleniyor 2020 yılında 50 milyar cihaz internete bağlı olarak aktif bir şekilde insanlığın hizmetinde olacak tabi ki bugünlere bakarak bize çok yüksek bir rakam gibi gelebilir ama muhtemelen bundan 10 yıl önce deselerdi ki 2015 yılında 10 11 milyar civarında cihaz internete bağlı olacak, muhtemelen o zaman da buna inanmazdık ama bundan işte 10 yıl sonra 20 yıl sonra 50 milyar civarında cihazın internete bağlı olarak çalışacak olması çok hızlı bir büyüme sağlayacağını gösteriyor.

Nesnelerin internetin ilk çıkış noktası bilgisayarlarla yani pc’lerle başlayıp bugün de akıllı telefonların kullanımıyla devam ediyor yine günümüzde klimaların internete bağlanması, kombilerin bağlanması televizyonların bağlanması (Smart TV ler) gibi birçok örnekle karşılaşıyoruz bu sebeple günümüzde oldukça fazla yer etmekte. Gelecekte tabii bu çalışmalar daha da geliştiriyor muhtemelen aklımızın almayacağı şekilde cihazlar direkt olarak internete bağlanıyor olacak. Yine Google internet ile cihazları eşleştirerek sürücüsüz araçlar üretmekte. Yani yakında hepimizin bir görünmeyen şöförü olabilir. Muhtemelen gelecekte daha da fazla bu tarz gelişmelere şaşırarak hayatımda devam ettiririz gibi duruyor.

Tabi ki nesnenin interneti ile ilgili yani cihazın internete bağlanması tabii ki insanoğlunun hayatında çok kolaylaştığı kadar, sağlıkta bilimde vs birçok alanda fayda sağlayacağı gibi birazda bardağın boş tarafından da bakarsak konuya bazı dezavantajlar da yaratıyor olacak. Bundan sonra ki süreçlerin tamamında bizim bütün hareketlerimiz bütün yapmış olduğumuz işlemler bir data merkezinde toplanıyor olacak daha sonra bu data merkezinde toplanan bilgiler kişilerin tüm bilgilerin kullanıma açık olması gibi bir noktaya getirilmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Kişisel bilgilerin gizliliği konusu da ciddi bir önem arz edecek çünkü verdiğimiz siparişler gittiğimiz seyahatler kullandığımız kartlar yaptığımız alışverişler hangi saatte neler yaptığımız gibi bir çok bilgi mutlaka bir data merkezinde toparlanıyor olacak.

İyisiyle kötüsüyle hayatımıza yeni bir teknolojik gelişme entegre olacak gibi duruyor. Bunu fırsata çevirmek bizim elimizde olacak.  Sonraki yazılarımda pazarlama/reklam açısından nesnelerin interneti nasıl kullanılabilir konusunu araştıracağım.

CC

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir