10th Nis2015

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Hakkında Herşey

by Cenap Coskun

Nesnelerin internetine başlarken öncelikle geçmişe bakmakta fayda var çünkü nesnelerin dünü bugünü ve geleceğini konuşmak için öncelikli olarak geçmişte neler olduğunu bakmakla fayda var geçmişte cihazların nasıl kullandığını hatırlayalım: Öncelikli olarak çevirmeli ve yazdırmalı telefonlardan yani yurtdışına veya şehirde başka bir yeri aramadan önce öncelikli olarak bir sıraya girerdik ve bu sırada insanlar aramak istedikleri kişilerin isimlerini yazdırırlardı sonrasında da sıraya göre tekrar geri aramayı santral gerçekleştirir ve konuşmak istediğiniz kişiyle konuşurdunuz. Bugüne baktığımızda ise geçmişteki çevirmeli telefondan akıllı telefonlara akıllı saatlere ya da görüntülü konuşma gibi teknolojilere bırakmış durumdayız.

 

Bugüne baktığımızda ise internet hayatımızın her yerinde var olmakta bugün telekonferansları yapabiliyoruz internet üzerinden görüntülü görüşmeler yapabiliyoruz mailleri atabiliyoruz vs bugün içinde internetle insanlar iç içe geçmiş durumda. Turkcell Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş’ın da söylediği gibi bugün aslında artırılmış gerçeklik diye bir durum yaşıyoruz. Yani cihazlar hayatımızın gerçekliklerini oluşturuyorlar.

 

Aslında geçmişimiz bu günümüze göre farklı olduğundan geleceğimiz de yine aynı oranda değişmiş olacak. Aslında insanlar da aynı şekilde değişecek de diyebiliriz yani bugünün insanları, gelecekte başka davranışlara ve alışkanlıklara sahip olacaklar. Yine bugün doğanlar geleceğin teknolojik nesli olacaklar. Dolayısıyla internet bağlantılı olan her şeye duyarlı bir nesil ortaya çıkmış olacak, bu nesil gelecekteki teknolojik gelişmelere daha yatkın bir nesil olarak her türlü etkileşime duyarlı olacaklar. Markalar bu nesli çok iyi anlayıp ihtiyaçlarını tespit edip buna göre ürünler üretmeleri durumunda rakiplerinden de ayrışmış olacaklar. Bu açıdan bakıldığında gelecek nesli şimdiden anlamak anlamlandırmak önemli bir taktiksel avantaj sağlayacaktır.

 

Gelecekte internetle cihazların ortak paydada buluşup insanlığa fayda sağlayacak bazı teknolojik gelişmelere verilebilecek ilk örnek üç boyutlu yazıcıladır. Üç boyutlu yazıcılar geleceğin en popüler cihazlarından biri olarak gösterilmekte, Cihaz şu anda sisteme yüklemiş olduğumuz herhangi bir cismin üç boyutlu olarak çıktısını alabiliyor. Yazıcı teknolojisi daha da geliştirilerek (inanması zor ama) makarnalar üretmek bile mümkün olabilecek. Yani cihaza makarnanın hammaddelerini giriyorsunuz, resmini yüklüyorsunuz cihaz size makarna üretiyor. Başka bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki evinizde masanızın ayağı kırıldı siz internet ortamında IKEA’nın internet sitesinden masa ayağını satın alıp daha sonra bu ürünü yazıcıdan çıktı alarak üretmiş olabileceksiniz. Hatta diyelim ki dişçidesiniz dişinizi tedavi ettiriyorsunuz ve dişiniz eksik. Diş doktorunuz dişinizin röntgenini çekip yazıcıdan uygun olan dişi üretebilir ve bunu dişinize takabilirler. Buradaki önerileri çoğaltmak mümkün, görünen o ki bu tip teknolojiler gelecekte çok önemli noktalara doğru gidecek gibi duruyor. Gelecekte birçok sektör piyasadan silinebilir birçok sorunu üç boyutlu yazıcılar vasıtasıyla çözmüş olacağız dolayısıyla bizim dışardan farklı bir hizmet almamıza gerek kalmayacak birçok aracı ortadan kalkmış olacak. Biraz daha ileri gidersek, üç boyutlu yazıcılar internet devriminden sonraki en büyük devrim olacağı da yoğun bir şekilde anlatılmakta.

CC

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir