13th Nis2015

iBeacon Nedir?

by Cenap Coskun

Temelde bluetooth alt yapısı kullanılarak çalışan ibeacon teknolojisi, ios veya andorid uyumlu akıllı telefon kullanan kişilere ulaşmayı sağlamaktadır. Çalışma sistemi ise kullanıcının konumuna bağlı olarak içerik veya bildirim paylaşması üzerinde kurulu olmasıdır. Bu sayede önceden belirlenen etkileşim alanına giren kullanıcılara markanın isteğine göre reklam veya içerik gösterimi yapılabilmekte. Bu sayede mağaza ve avm içi reklam tanıtım faaliyetleri kullanılabileceği gibi müzelerde veya resim sergilerinde resime veya tarihi esere gelindiğinde kişiye yakınında bulunduğu tarihi eser veya resim ile ilgili detaylı bilgiyi sunabilme özelliği bulunmakta. Yine oteller için de çevrede bulunan kişilere pazarlama faaliyeti yapılabileceği gibi otel içerisindeki müşterilere genel bilgilendirilme yapılabilir. Teknoloji tabiatı gereği oldukça başarılı bir model olduğundan faydalı uygulamaları daha da arttırılabilir.

 

Pazarlama tarafında ise lokasyonlara uzaklığına göre gönderimler gerçekleşebilmektedir. Örneğin belirlenen hedefe 70 metre çevreye ileti yapılabilir. Aynı zamanda mağaza içerisine giren müşterinin ayak izlerinden alışkanlıklarını da takip edebilir. Bu alışkanlıklara uygun olarak hedeflemeli pazarlama faaliyetleri yapılabilir. Ya da daha önce belirli stantları gezmiş kullanıcınıza mağazanıza veya belirlenen mekana geldiğinde daha önceki alışkanlıklarına uygun olarak hoş geldin mesajı iletilebilir, sadakat kampanyaları oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda teknoloji bulunduğunuz yerdeki mekanın krokisini de çıkartarak size istediğiniz yerleri kolay bulmanızı sağlayacak özel bir teknoloji de sunmaktadır. Yine sosyal sorumluluk olarak bakarsak görme engelliler için de oldukça faydalı bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Görme engellilere adım bazlı yönlendirme yaparak gitmek istedikleri yere rahatlıkla ulaşabilme özelliği de katmaktadır.

 

Beacon cihazları ise 3cmx3cm boyutlarında olup pil tasarrufu açısından da oldukça iyi performans göstermektedirler. Beacon cihazlarını bir pil ile aylarca kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bazı beaconlar apple veya android olarak da ayrılmaktadır. İbeacon’un kullanılabileceği sektörleri Perakende mağazaları, sanat galerileri, müzeler, alış veriş merkezleri, restaurantlar, fuarlar, oteller, hastaneler olarak tanımlayabiliriz. Tabi ki daha önce de belirttiğim gibi teknoloji hızla gelişmekte ve ibeacon teknolojisine de rakip teknolojiler de çıkmakta. Dolayısıyla rekabet bu teknolojinin hem gelişmesini hem de ilerlemesini sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir