Sağlık Sektöründe Video Stratejisi: Çekim

by Cenap Coskun

Video stratejisinin önemli aşamalarından bir tanesi de üretim stratejisidir. Üretim esnasında konuşmacının ön hazırlık yapması önemlidir. Bu aşamada önceden ilgili konuda pratik yapmak ve heyecanlanmamaya çalışmak önemlidir. Video üretim aşamasında bilgiden ziyade kişinin heyecanını kontrol edebilmesi önemlidir. Daha önce yaşadığım tecrübelerde, konusunda otorite olan kişilerin bile kamera karşısında aşırı heyecanlanmadan kaynaklı önemli zorluklar yaşadıklarına rastladım. Bu aşamada konu hakkında uzmanlık bilgisine ek olarak kamera tecrübesinin de önemli bir özellik olduğuna dikkat etmekte fayda var.

Çekim aşamasında ise, profesyonellerden danışmanlık alınabileceği gibi prodüksiyon firmalarından da destek alınabilir ek olarak sağlık konusunda çalışan özel video sitelerinden de destek alınabilir.

Sorulara verilen cevapların açıklığı, netliği ve teknik terimlerden uzak olması insanların anlatılanları anlaması açısından önemlidir. Bu sebeple anlatım şeklini oldukça basit hale getirmek önemlidir. Bu özelliğe ulaşmak ise belli bir zamanı geçmek, tecrübe etmek gerekmektedir. Video çekimleri gerçekleştirdikçe hem heyecan olgusu aşılmış olacak hem de konuları anlatırken teknik detaylardan uzaklaşarak anlatımı insanların anlayacağı noktaya getirmek önemli fayda sağlayacaktır.

Yine soruların soruluş şekli de bir o kadar önemlidir. Sorular da aynı zamanda basit bir dille hazırlanmalıdır. Böylece sorular ne kadar basit olursa cevapları da o kadar basit ve anlaşılır olacaktır. Sorularda da verilen cevaplarda da genel konulardan kişinin uzmanlaştığı alanlara doğru gitmekte fayda olacaktır.

Sağlık Sektöründe Video Stratejisi: Üretime Hazırlık

by Cenap Coskun

Sağlık sektöründe önce ilgili olunan konular belirlenmeli. Bunları arasında bilinirlik olarak en çok fayda sağlayacak konulara öncelik vermekte fayda var. Bunun içinde birçok yöntem var ancak basitçe yapılacaklar arasında Google trends’de ilgili konu ile ilgili hangi konular çok aranıyor ona bakılmasında fayda var, burada aranan kelime ile ilgili hangi kelimelerin kullanıcılar tarafından arandığını görebilir planlamayı buna göre yapabilir. Trend aracılığıyla en çok aranan kelime planlaması yapmış olduk.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de Google da üst sıralara çıkmak olacağından en çok aranan kelimeler rekabetin de en yüksek olduğu kelimelerdir. Bu sebeple bu rekabetin içerisine girip girmeyeceğinize karar verilmesi gerekmekte. Yani, ilgili alanda önemli bir oyuncu olmaya karar verilecekse strateji ona göre belirlenmeli standart çalışmadan ziyade üst sıralarda çıkılmasını sağlayacak SEO çalışmaları yapılmalı ve bu çalışmaya özel bütçeler ayarlanmalıdır. Bu model bütçesi ve özel destekle devam edilecek bir yapı olacağından rekabetçi bir yapı ve strateji belirlenmiş olacaktır.

Daha düşük bütçelerle bir çalışma yapılması ve uzun vadede bir noktaya gelme düşüncesi benimsenmiş ise bu durumunda strateji, uzmanlık alanının farklılaşan noktaları ön plana çıkartmakta fayda olacaktır. Örneğin tüp bebek alanında çalışan bir merkezin diğer merkezden farklı olan bir teknolojisi veya gelecekte gelmesini planladıkları bir teknoloji var ise bu alana şimdiden yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Çünkü, belirli bir alanda Google da ve pazarda ne kadar kısa zamanda pozisyon alınabilirse yakın gelecekte o konuda otorite olmak o kadar kolay olacaktır. Hem dijitalde hem pazarda bu kural geçerli olacaktır. Yani şu anda Google’da rekabetin olmadığı ama gelecekte potansiyel olarak gördüğünüz alanlar belirlenerek o alanlara yatırım yapılabilir. Ör: Tüp Bebek yöntemi rekabetin çok olduğu bir alan olabileceği gibi “ x yöntemiyle tüp bebek yöntemi” daha tercih edilebilen bir strateji olacaktır. Tabi ki geliri, siteye çekebileceğiniz trafik ve videoların izlenmesi gibi hedefler de aynı oranda düşük olacaktır.

Tabi ki en ideali hem rekabetin çok olduğu, kullanıcıların yoğun olarak aradığı kelimelerde konumlanmak hem de gelecekte potansiyel görülen veya popülaritesinin artacağını düşündüğünüz alanları da sahiplenmeye çalışmak en idealidir. Burada bütçe, strateji ve beklentilere göre yol almakta fayda olacaktır.