Sağlık Sektöründe Video Stratejisi: Üretime Hazırlık

by Cenap Coskun

Sağlık sektöründe önce ilgili olunan konular belirlenmeli. Bunları arasında bilinirlik olarak en çok fayda sağlayacak konulara öncelik vermekte fayda var. Bunun içinde birçok yöntem var ancak basitçe yapılacaklar arasında Google trends’de ilgili konu ile ilgili hangi konular çok aranıyor ona bakılmasında fayda var, burada aranan kelime ile ilgili hangi kelimelerin kullanıcılar tarafından arandığını görebilir planlamayı buna göre yapabilir. Trend aracılığıyla en çok aranan kelime planlaması yapmış olduk.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de Google da üst sıralara çıkmak olacağından en çok aranan kelimeler rekabetin de en yüksek olduğu kelimelerdir. Bu sebeple bu rekabetin içerisine girip girmeyeceğinize karar verilmesi gerekmekte. Yani, ilgili alanda önemli bir oyuncu olmaya karar verilecekse strateji ona göre belirlenmeli standart çalışmadan ziyade üst sıralarda çıkılmasını sağlayacak SEO çalışmaları yapılmalı ve bu çalışmaya özel bütçeler ayarlanmalıdır. Bu model bütçesi ve özel destekle devam edilecek bir yapı olacağından rekabetçi bir yapı ve strateji belirlenmiş olacaktır.

Daha düşük bütçelerle bir çalışma yapılması ve uzun vadede bir noktaya gelme düşüncesi benimsenmiş ise bu durumunda strateji, uzmanlık alanının farklılaşan noktaları ön plana çıkartmakta fayda olacaktır. Örneğin tüp bebek alanında çalışan bir merkezin diğer merkezden farklı olan bir teknolojisi veya gelecekte gelmesini planladıkları bir teknoloji var ise bu alana şimdiden yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Çünkü, belirli bir alanda Google da ve pazarda ne kadar kısa zamanda pozisyon alınabilirse yakın gelecekte o konuda otorite olmak o kadar kolay olacaktır. Hem dijitalde hem pazarda bu kural geçerli olacaktır. Yani şu anda Google’da rekabetin olmadığı ama gelecekte potansiyel olarak gördüğünüz alanlar belirlenerek o alanlara yatırım yapılabilir. Ör: Tüp Bebek yöntemi rekabetin çok olduğu bir alan olabileceği gibi “ x yöntemiyle tüp bebek yöntemi” daha tercih edilebilen bir strateji olacaktır. Tabi ki geliri, siteye çekebileceğiniz trafik ve videoların izlenmesi gibi hedefler de aynı oranda düşük olacaktır.

Tabi ki en ideali hem rekabetin çok olduğu, kullanıcıların yoğun olarak aradığı kelimelerde konumlanmak hem de gelecekte potansiyel görülen veya popülaritesinin artacağını düşündüğünüz alanları da sahiplenmeye çalışmak en idealidir. Burada bütçe, strateji ve beklentilere göre yol almakta fayda olacaktır.

Video Her Yerde

by Cenap Coskun

Bu dönemde bir çok etkinlikte yer alma fırsatım oldu yine, önemli etkinliklerden birisi de Cloudtivi ve Microsoft’un ortaklaşa düzenlediği “Video Her Yerde” etkinliğiydi. Etkinliği dinlerken aldığım notları ve tespitlerimi bu yazıda toparlayayım istedim.

Türkiye toplam 30 milyon internet kullanıcısıyla Avrupa’da ilk beş arasına girmekte. İnternet kullanıcılarının tamamına yakını video izliyor diyebiliriz. Türkiye’de video izleyen kişi sayısı 28 milyon. Aylık video izlenme rakamımız ise 8 milyar civarında. Yani bir kişi bir ayda ortalamada 286 video izliyor diyebiliriz.

İzlenme rakamlarının bu kadar artmasının en önemli etkenlerinden birisi de TV’lerin dizilerle birlikte internet dünyasına girmesi ayrıca spor programları da yine video izlenmelerini arttıran en önemli kalemlerden birisi oldu diyebiliriz.

Türkiye’de en çok izlenen video kalemleri ise Google siteleri, Facebook videoları, Microsoft, Mynet, Hürriyet Internet Group, Nokta com Medya, Milliyet gazetecilik gibi bir sıralamaya sahip. Yerli videolarda ise beni şaşırtacak şekilde Mynet en çok izlenen video sitesi, sonrasında Hürriyet grubu, nokta medya (izlesene grubu) ve son olarak Milliyet video pastasının önemli bir kısmını elinde bulundurmakta (comscore dataları)

Video izleyenlerin %57’si erkek %43’ü kadın. Rakamlar Avrupa ve Amerika ile aynı ortalamalarda seyrediyor diyebiliriz. Video izleyicilerinin çok büyük fark olmasa da ağırlığının erkekler olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak 3-4 yıl önce kadınların oranının %30-35’ler dolaylarında olduğunu düşünürsek kadın izleyiciler tarafında da hızlı büyüme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Son dönemlerde kadın video izleyicilerin hızla arttığını varsayarsak kadınlara hitap eden markalar’ın video kullanımlarını arttırmasında fayda olacaktır. Video projelerini planlamalarına dahil etmek önemli avantaj sağlayacaktır.

Video izlenmelerin %45’lik bir kısmını 6-14 yaş grubu oluşturuyor. Geçtiğimiz dönemlere göre daha üst yaş gruplarında da artışlar gözlenmekte yani genç ve orta yaş grubu zamanla video tarafında izleyici olarak daha fazla söz sahibi olacağa benzer.

Son dönemde internet kullanıcılarının içerik sitelerine ve haber sitelerine yönelmeleri bu tarz sitelerin video izlenmelerinde önemli fayda sağladığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda bir diğer ilgi çekici rakam ise oyun sitelerine olan talep, oyun siteleri de son dönemde önemli ölçüde trafiklerini arttırdığını gözlemleyebiliyoruz. Bu durum oyun siteleri açısından önemli fayda yaratma potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Oyun sitelerine olan talep bir fırsata dönüştürülüp buradan video izlenmeleri hem arttırılabilir hem de ekstra gelir sağlanabilir.

Mecralar yani internet siteleri açısından bakarsak yıllık %100 büyümelerin gelir anlamında çok karşılığı olmadığını söyleyebiliriz. Yani gelir’in de %100 büyüme imkanı bulunmayacaktır. Sonuç olarak medya sektöründeki yatırımlar, medya sektörünün içindeki online yatırımlar, son olarak video reklamcılığının toplam bütçesi içerik ve trafik büyümesiyle paralel ilerlemediği anlaşılmakta. Örneğin 2013’den 2014’e video reklam bütçelerinin artışı ortalamalarda %30 civarında oldu. Önümüzdeki yıllarda muhtemelen bu oran aynı kalacak veya daha azalacaktır. Mecralar tarafındaki büyümeler ise medya yatırımları büyüme ortalamalarının üzerinde olacaktır. Dolayısıyla mecralar/internet siteleri trafikleri ile reklam yatırımlarının arasındaki fark her zaman olacak gibi duruyor. Bu da mecralar tarafında karlılık sorununu hep gündemde tutacaktır. Yine üretilen içeriklerin illegal yollarla yayılması ve kanun dışı kullanımlar mecraların en önemli sorunlarından biri olarak göze çarpmakta.

Video tarafında içerik üretimi de bu dönemde üç aşamaya ayrıldı diyebiliriz. Bunlardan bir tanesi diziler ve spor içerikleri gibi videolar, “how to” videolar (nasıl yapılır?) bir de kullanıcıların oluşturup youtube gibi izlesene gibi sitelere ekledikleri içerik videoları diyebiliriz. bir kullanıcının oluşturduğu “makyaj nasıl yapılır?” videosu buna örnek olarak verilebilir.

Sonuç olarak video dünyasındaki trafikler hızla artmakta orta yaş grubu ve kadın kullanıcıların video izleme oranları artmakta buna bağlı olarak video sitelerinin trafikleri de yükselmektedir. Reklam yatırımları ise bu büyümelerin çok gerisinde kalmakta ve mecraların karlılık ile ilgili yeni yöntemler geliştirmesi zaruri hale gelmiştir.

 

[/<script type=”text/javascript” src=”//platform.linkedin.com/in.js”></script><script type=”in/share” data-counter=”top”></script>]

YOUTUBE TÜRKİYE’DE VİDEO REKLAMLARINA BAŞLADI

by Cenap Coskun

Youtube Türkiye’de Mayıs ayı itibariyle Türkiye için video reklam satışlarına başlamış durumda. Bu durumun Türkiyedeki video siteleri için önemli dönüm noktalarından biri olduğu aşikar. Youtube’ un piyasaya girmesi video siteleri için hayatta kalma savaşı verilen uzun dönemli bir sınav olacak. Bazı UGC’lerin bu sayede piyasan çekildiklerini, bazılarının da farklı reklam teknolojileri ile bu rekabetten az zararla kendilerini kurtarabilecekleri bir dönem bizi bekliyor gibi. Bu durumun sektörün kalitesini arttıracağı kanaatindeyim. Büyük oyuncunun piyasaya girmesiyle diğer video siteleri de kendilerini değişen piyasa şartlarına uyarlayacaklar ve sektörün alt yapısal ve videolar da yapılacak teknolojik değişiklikler kullanıcılara daha farklı deneyimler yaşatacaktır. Rekabet her zaman diğer oyuncuların kendilerini gliştirmelerini sağladıkları gibi sektörün de ileriye gitmesini sağlayacak.

Giriş kısmında da bahsettiğim üzere bu rekabetten en az etkiyle sıyrılabilmenin (muhtemelen çok daha fazla alternatifi vardır) aklıma gelen iki tanesini paylaşmak isterim. Bunlardan bir tanesi teknolojik alt yapıyı yenileyerek izleyici ile daha fazla etkileşime geçilecek reklam modellerinin geliştirilmesidir. Yani Youtube’un yaptığı reklam modellerinden farklı olarak kullanıcıyı marka tarafıyla daha fazla etkileşime sokarak ürün satışını arttıracak veya markanın kullanıcı tarafında daha akılda kalıcı kalmasını sağlayacak reklam modelleri geliştirilmesi gerekmekte.

Bir başka yol ise Premium/Professional içerik yaratmak olabilir. Sektör de de şu anda bulunan ve benim de bünyesinde bulunduğum UZMANTV olabilir mesela. Bu çalışma ile ağırlığı UGC olan Youtube’un direkt rakibi olmaktan çıkıp videonun farklı bir dalında dikey bir iş modeliyle faaliyet sürdürülebilir. Tabiki bu taraftaki farklı bir sorun da içeriğin mecra tarafından üretilecek olması bu da marka açısından bir çok bilinmez demek. Çünkü bugün içerik üretmek çok zor ve maliyeti yüksek bir iş.

Sonuç olarak artık hayatımızda Youtube bulunuyor. Youtube bazıları için kabus olabilecekken bazıları için fırsat yaratabilir. Youtube’un reklam modelleri ve bu modeller hakkındaki yorumlarım’a da diğer yazılarımda yer vereceğim.