14th Nis2013

Davranışsal Hedefleme, Behavioral Targeting

by Cenap Coskun

Bu çalışmanın özelliği geo targetingten ziyade yani kişi ve cinsiyet özelliğine göre hedefleme yapmanın yanında kişilerin ziyaret ettiği sitelere göre onlar hakkında bir sonuca vardığı yani kategorisel hedeflemenin yapıldığı bir reklam teknolojisinden bahsediyoruz diyebiliriz. Teknoloji sayesinde kişileri analiz etme imkanımızda bulunmaktadır. Bu analizlerdeki tek amaç, sizi davranışlarınıza göre “kadın, erkek, sporsever vs.” gibi kategorize etmek ve size en doğru reklamı gösterebilmektir. Doğru hedef kitleye kullanım alışkanlıkları vasıtasıyla ulaşmak da diyebiliriz.

Örneğin erkeklerin ağırlıkta girdiği otomobil sitelerine ve spor sitelerine giriyorsanız cookiesler vasıtasıyla bir dönem sonra araba firmalarının indirim bannerlarını veya erkek tekstil ürünlerinin indirim bannerlarını görmeye başlarsınız. Yani buradan ağırlıkta çıkartılan sonuç bu sayfalara sürekli giren kişiler erkektir sonucundan yola çıkan bir reklam teknlojisidir.

Davranışsal hedefleme ile kişinin davranışlarına ve ilgi alanlarına özel reklamlar göstermesi sebebiyle reklam kirliliğinden uzak kişinin ihtiyaçlarına uygun reklamlara ulaşılabilme imkanına sahip olunabiliyor.

Bir e-ticaret sitesinde ağırlıklı olarak cep telefonlarına bakıyorsanız sonradan aynı siteye tekrar girdiğinizde en çok satılan ürünler listesinde cep telefonlarını öcelikli olarak gösterecektir. Buradadaki amaç sizin daha çok ilgi gösterdiğiniz telefon konusunda ürünü satın almaya yönlendirecek aksiyonlar almanızı sağlamaktır.

Davranışsal hedefleme sayesinde tüketiciye kendi kullanıcı alışkanlıklarından yola çıkarak ulaşmak; yani reklam ve pazarlama adına itici ve sıkıcı olmaktan kurtulmak mümkün.

istatistic

 

CC

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir