01st Haz2015

Bitcoin Nasıl Çalışır?

by Cenap Coskun

Bitcoin Nasıl Çalışır?

  • Bitcoinler de herhangi bir aracı kurum veya takas yapısı yoktur ve kişiden kişiye direk para gönderimi geçekleştirebilirler böylece gönderim masrafları da oldukça düşüktür (0,01 B). Hesaplar herhangi bir yere veya kuruma bağlı olmadığından dondurulamaz veya takibe alınamaz.
  • Bitcoinler’i açık kaynaklı yazılımlar olarak değerlendirmekte fayda var. Sanal cüzdanlardan esinlenilmesi gibi bir durum söz konusu.

Bitcoin Nedir?

  • Bitcoin’in birçok tanımı olmasına rağmen, dünyanın istediğiniz yerine para göndermenizi sağlayan sanal para birimi olarak tanımlayabiliriz bir başka tanıma göre de bilgisayarlarda üretilen herhangi bir merkeze bağlı olmayan dijital para birimi.

Kim İcad etti?

  • Bitcoinlerin yaratıcısının Satoshi Nakamoto olduğu belirtilmekte. Yalnız bu kişinin gerçekten bir Japon mu olduğu yoksa takma bir isim mi kullandığı konusu halen esrarını korumakta.

Bitcoin’in Geleceği:

  • Şu anda dolaşımda 11 milyon bitcoin bulunuyor. 2040 yılında 21 milyon bitcoin’e ulaşacağı hesaplanıyor.
  • Bitcoin’in resimlerde dolaşan B harfi gibi, altın renkli bir bozuk para amblemi gibi bir amblemi de bulunmuyor. Hali hazırda bitcoin dediğimiz şey sanal bir para olduğundan fiziksel bir karşılığı da bulunmuyor.

Bitcon Çekinceleri nelerdir?

  • Özellikle mevduat sahipleri için de herhangi bir takip veya sınırlama getirilmediğinden bitcon ler bir kaçış noktası olarak da görülmekte. Tabi ki yapılan işlemlerin kayıtları tutulmakta ancak bu tutulan kayıtlar anonim olarak gerçekleştirilmekte.
  • Bitcoinlerin arzları sınırlı olması sebebiyle alt coin dediğimiz bir grup ortaya çıktı. Bazı alt coinler ise light coin, sha-256, SCRYPT, Keccak, Quark gibi coin türlerini örnek gösterebiliriz. Yalnız altcoinler ile ilgili bazı açık olmayan noktalar bulunmakta açık olamayan noktalar da alt bitcoinlere olan güven ile ilgili bazı soru işaretleri ortaya çıkarmakta.

Bir Bitcoin Ne Kadardır?

  • Bir bitcoin en son yapılan işleme göre 227.60 TL’dir. (10.06.2015). Son üç aylık verilere de bakarsak bitcoin değerlerinde aşağı doğru eğilim olduğunu da söyleyebiliriz.

 

Neticede Bitcoin Dünya da ve ülkemizde gelişme göstermesi gereken bir aşamada. Takip ve vergilendirme konularındaki soru işaretleri sebebiyle hükümetler tarafından desteklenmeyen bitcoin gelişim göstermekte de zorlanmakta. Şu anda deep web gibi platformalarda ağırlıkta olmak üzere daha yeni yeni legal sitelerde (global) örneklerini görmekteyiz.

 

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir