30th Kas2014

Beacon Teknolojisinin Mobil Pazarlamada Kullanımı

by Cenap Coskun

 

Beacon teknolojisi müşteriye ulaşmanın çok önemli olduğu bir dönemde yine ortaya çıkan bir pazarlama yöntemi. Bu teknoloji ile tüketicinin bulunduğu lokasyona göre doğru zamanda hareketlerine bakarak, satın alma alışkanlıklarından yola çıkarak hedefleme yapma imkanı sağlamakta. Bu pazarlama modelini kullanırken yoğunluk haritaları yani heatmap teknolojisi kullanılmaktadır. Bu sayede hedef kitlenin nerede olduğu tespit edilmekte. Tabi ki bu uygulamanın kullanabilmesi için bluetooth’un sürekli açık olması gerekmekte. Bu teknoloji SMS ve diğer mobil pazarlama modellerinden farklı olarak görsel reklamın banner şeklinde kullanılmasıyla daha fazla dikkat çekmekte.

Yine teknolojisi gereği beacon’lar kullanıcının yaptığı alışverişler ve bulunduğu lokasyonlardaki bilgileri eşleştirerek kullanıcıya uygun reklam gösterimi yapabiliyorlar. Aynı zamanda Amerika’daki firmaların %18’i beacon teknolojisi kullanarak pazarlama yapabiliyor. 2015 yılında 1 milyar akıllı telefon ve tablet beacon teknolojisinden yararlanabilecek 2018’de ise 4.5 milyar cihaz beacon’a uyumlu olarak çalışabilecek.

Beacon teknolojisi halihazırda Türkiye’de de aktif olarak kullanılmakta. Sistem temelde kapalı alanlarda daha verimli olarak kullanıldığından yapılan çalışmalar daha çok AVM ve AVM içi mağazalarda kullanılmakta. Örneğin Boni gibi bazı app’ler örnek gösterilebilir. Boni AVM’lerde açık tutulduğunda ve mağaza önlerinden geçildiğinde her mağaza için kullanıcı bir puan kazanıyor. Kişi gezdikçe puan topluyor ve bu puan karşılığında kupa bardaktan yaz tatiline kadar birçok hediye kazanıyor. Dolayısıyla hediye kazanacak olmak kişiyi daha fazla mağaza gezme konusunda motive ediyor. Bu app aynı zamanda kişi mağazaları gezdikçe o mağazalar ile ilgili indirim ve fırsatlarla ilgili kişilerin akıllı telefonlarında reklam gösterilmesini sağlıyor.

Otomotiv Sektöründe beacon kullanılarak bazı mobil pazarlama yöntemleri kullanılabilir. Örneğin kişi avm’de bir otomotiv event’inin olduğu bir lokasyondan geçerken kişiye özel uygun fırsatlar çıkabilir. “Manuel vites fiyatına otomatik vites fırsatını kaçırma”  veya “bu etkinliğe katılıp araç alanlara 5 depo benzin ücretsiz” gibi fırsat veya “havuç” bağlayarak yapılan reklam çalışmasının daha yüksek geri dönüş alması sağlanabilir. Aynı zamanda Bayi’lere yerleştirilecek beacon’lar ile bayi yakınlarından geçen bletooth’u açık olan kişilerin (uygulamanın çalışması için bletooth’un açık olması şart) ekranlarında bir bardak çay banner’ı veya videosu belirip kişiler bayilere davet edilebilir. Bahsettiğimiz uygulamalar için mutlaka bir event olması gerekmez araçların da içinde çalıştığından markanın araçlarının bulunduğu lokasyonlar da kullanılabilir. Ayrıca Otomotiv sektöründe ağırlıklı hedefin erkekler olduğunu varsayarsak stadyumlara yerleştirilecek beacon cihazlarıyla hedef kitleye rahatlıkla ulaşabiliriz. Böylece hedef kitleye uygun kitleye uygun reklam gösterimi gerçekleştirilebilir.

Aynı şekilde bu model bankalarda da kullanılabilir. Bankaların şube ve atm yaygınlıkları daha fazla olduğundan her banka şubesine ve atm lerle yerleştirilen beacon’larla. Atm veya Banka yanından geçen kişilere espirili bir dille aradığın tüketici kredi burada gibi veya avm’deki atm’den “istediğin çantayı almanın tam vakti %0,95 faizle kredin hazır” gibi mesaj verilebilir. Bu uygulama aynı zamanda banka müşterisinin maddi durumunu ve kullanımlarını analiz ederek o kişinin alacağı kredinin belli olduğunu varsayarsak kişi ismine “Yeliz Hanım size özel 0,95 oranla tüketici krediniz hazır. Almak istediğiniz çanta aklınızda kalacağına kolunuzda kalsın” gibi bir mesaj verilebilir. Hatta internette favorilerine eklediği ürünler ile eşleştirilebileceği gibi,  çantayı alırken bakiye yetersiz uyarısı verdiyse bu bu mesajı yetersiz bakiye uyarısıyla bile eşleştirilebilir.

 

Sonuç olarak teknoloji kişilerin hareketlerine uygun olarak pazarlama yapabilme yetisiyle kullanıcı hakkında sınırsız bilgi sahibi olunabilir ve bu hareketlere uygun olarak marketing faaliyetleri gerçekleştirilebilir. Bu modelde araştırmalarımdan anladığım ve kullandığım dönemde gördüğüm dezavantaj bluetooth’un sürekli olarak açık olması gerektiğinden pil ömrünü kısalttığı. Pil ömrünün günümüzde önemli sorunlardan biri olduğunu düşünürsek gelecekte bu soruna çözüm bulunabilirse beacon teknolojisinin kullanımı daha da yaygınlaşacaktır.

Be Sociable, Share!

5 Responses to “Beacon Teknolojisinin Mobil Pazarlamada Kullanımı”

 • Evren Güney

  Merhaba
  Mesela AVM içinde bir mağazanın yanından geçerken o mağazanın reklamını içeren bir mesaj alabiliyoruz.Bu nasıl bir teknolojidir ki benim telefon numaramı be o an orada olduğumu bilebiliyor?

  • cenap

   Merhaba,
   Akıllı telefonunuzda bluetooth açık ise reklamlar size bu şekilde iletiyor. Aslında beaconlar operatörden ziyade telefonunuz aracılığıyla reklamlarını size ulaştırıyorlar.
   Sevgiler,
   CC

 • Çiler

  Merhabalar bende bu uygulamayı kullanmak istiyorum fakat telefonuma uygun herhangi bir uygulama bulamadım yardımcı olurmusunuz?

 • Cenap Coskun

  Merhaba,
  Bu uygulamayı bir kullanıcı/tüketici olarak mı soruyorsunuz? Yoksa bu uygulamayı kullanarak reklam vermek isteyen veya tüketiciye ulaşmak isteyen bir firma olarak mı soruyorsunuz?

  Tüketici olarak soruyorsanız gezdikçe kazandıran bazı appler özellikle avmlerde kullanılanlar bulunuyor. Benim aklıma gelen boni diye bir uygulama vardı. Mağazaların önünden geçerken o mağazanın indirimlerinden haberdar olabiliyorsunuz. Aynı zamanda gezdikçe de hediyeler kazanabiliyorsunuz.

  Reklam veren olarak soruyorsanız özellikle gsm operatörlerinin bu tip pazarlama paketleri bulunmakta.

  İyi çalışmalar,
  Cenap

Trackbacks & Pings

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir