15th Kas2014

Beacon Nedir?

by Cenap Coskun

Bu kelimeyi ilk defa Turkcell Teknoloji Zirvesi 2014’de Pazarlamanın Geleceği başlıklı oturumda Yiğit Kulabaş ve Neslihan Uçar tarafından sıklıkla duymuştum. Sonra bu konuyu biraz daha derinlemesine incelemeye karar verip, bilgileri toparlayıp yazı haline getireyim istedim.

Kurumlar müşterilerine her zaman nasıl daha kolay ulaşacakları üzerine kafa yorup bunun üzerine önemli bütçeler harcamaktan da geri durmamışlardır. Müşteriye ulaşmanın en etkili yöntemlerinden birisi de hedeflemedir. Beacon’da müşterinin davranışlarına bakarak müşteriye ulaşma teknolojilerinin son dönemdeki en etkili yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Yazının sonunda konunun teknik boyutuna kısaca girerek biraz daha detaylandırdım. Ancak konuyu pazarlama, müşteriyi hedefleme açısından anlatmak gerekirse; bu uygulama mobil cihazlar üzerinden insanların bulundukları yerleri tespit ederek müşteri davranışlarına bakarak yine müşteriye ulaşılmasını sağlıyor ve markanın müşterisine bu alışkanlıklarına bakarak ürün/hizmet fırsatlarını sunmasını sağlıyor diyebiliriz. Örneğin; Avm’de bir restaurant’ın önünden geçerken akıllı telefonunda restaurant ile ilgili indirim kuponunun kişinin telefonunda belirmesi veya bir otomotiv galerisinin/bayisinin mağaza çevresinden geçen bir kişiyi çaya davet eden bir görselin telefonda belirmesi veya o bölgeden geçen kişiye özel bir indirim fırsat vermesi diyebiliriz. Bu teknolojiyi ilerleyen dönemde mağaza içerisinde gezilen reyonlara kadar hedefleyerek o reyonda bulunan özel indirimi bulunan ürünün kullanıcın telefonunda belirmesi aşamasına kadar ilerletileceği de ayrıca konuşuldu. Müşteri alışkanlıklarının takip edilmesi ve bu alışkanlıklara uygun ürün/hizmet sunumu ilerleyen dönemde markaların sıklıkla geliştirmeye çalışacağı alanlardan birisi olacağa benzer. Mobil cihazlar gelecekte hayatımızın merkezine oturacağını da düşünürsek hedeflemelerin ve müşteriye dokunma arzusunun da aynı şekilde mobil’e kayacağı kaçılmaz bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Beacon, düşük enerji tüketimi sağlayan aynı zamanda elli metreye kadar konum izlemeyi sağlayan donanım türüdür. Aynı zamanda GPS bağlı hassas değerleri doğruluğu da olduğunu söyleyebiliriz. Beacon konum doğrulamasına ek olarak belli bölgelerde data kullanımına da olanak sağlamasıyla kullanım alanlarının genişlediğini söyleyebiliriz. Kolay kullanımlı olmasının sebebi de cihazlar arası bağlantı yapmaya gerek kalmadan sadece bluetooth’un açık olmasının sistemin çalışması için yeterli olmaktadır.

Beacon teknolojisinin temelinde düşük enerjili bluetooth enerjisi yatıyor. Aynı zamanda Beacon uygulaması istenilen her yere rahatlıkla yerleştirilebiliyor. Şu anda yeni nesil cihazlarda ağırlıklı olarak çalışmakta. ios7 cihazlar, iphone4s sonrası, ipad mini ve apple tv bunlara örnek olarak verilebilir. Beacon cihazının yerleştirildiği yerlerde telefonun id si ile iletişime geçip istenilen uygulamanın hayata geçirilmesini sağlıyor. Bu sayede telefon kapalı olduğunda bile Beacon sinyalleri uygulamayı çalıştırabiliyor. Bu aşamada sadece uygulamanın arka tarafta çalışıyor olması yeterli.

Be Sociable, Share!

One Response to “Beacon Nedir?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir