11th Oca2015

2015 Dijital Trendler

by Cenap Coskun

 

-Mobil – Hayatımızın İçinde:

Akıllı telefonların hayatımıza daha fazla girmesi ve teknolojik özelliklerinin artmasıyla birlikte kullanıcı sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Aslında trafiklerin de web’den mobil’e kayması bunun en önemli kanıtları olarak gösterebiliriz. Mobil etkileşimlerin artması ve kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte markaların da mobil yatırımlarını hızlı bir şekilde arttırdı diyebiliriz. Mecraların mobil trafiklerinin yıllar itibariyle artışlarını genel istatistiklerde de görebiliriz.

2015’de de bu popülaritenin de artacağını düşünürsek bu senenin popüler trendlerinden birini mobil olarak söyleyebiliriz.

Mobil dünyanın reklamcılar açısından ise yıllardır beklenen “patlama” yı bu yıl yapmasını bekliyoruz 🙂 Bu zamana kadar yeterli ivmeyi kazanamamasının sebebi ise halen markalara yeterli ve detaylı raporlama teknolojisine henüz ulaşamamış olması. 2015’de bu handikapların aşılması durumunda dijital reklamcılık tarafında da ivme kazanması çok zor olmayacaktır.

Video- :

Video kısmını ise User Generated Contet ve Premium Content olarak ayırmak faydalı olacaktır. 2015’de premium content yani video içerikleri üretmek yine artan bir ivme gösterecektir. Aynı zamanda vine, instagramın video tarafı, gif tarzı videolar, gibi video içerikleri youtube’a ek olarak hayatımıza giren diğer video oyuncuları diyebiliriz. Facebook’un da yakın zamanda video tarafında da etkinleşmeye başladığını da söylemek doğru olacaktır.

Konunun bir de premium content ve how to videolar kısmı var ki bu alan içerik ve trafik olarak UGC’ye göre daha geri planda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her zaman bu tarafın da hazırda bir kitlesi olduğunu söylemekte fayda var.

Sonuç olarak video, markaların yatırımlarını arttırdığı ve popülaritesi giderek artan bir enstruman olarak 2015’de de daha sık rastlayacağız gibi duruyor.

-İçerik Üretmek- Content is the King:

2015’de İçerik üretmek hayatımızda çok önemli yere sahip olacak diyebiliriz. Arama motorları ve özellikle google bundan sonraki süreçte içeriği kuvvetli olan ve kullanıcının sitede ne kadar süre geçirdiğine dikkat ederek sitelere arama sonuçlarında yer veriyor olacak. Bu sebeple hem web’de olsun mobilde olsun veya video’da olsun içerik üretenler kazanacak diyebiliriz. İçerik üretmek de kendi başına bir işleyiş olduğundan bu konudaki yazımda içerik üretmek konusunda detaylı bilgi alınabilir.

http://cenapcoskun.com/etkili-icerik-yaratmanin-yolu-nedir/

Sosyal Medya:

Türkiye’de sosyal Medya kullanımlarının %92 seviyelerinde olduğunu (dünya genelinde %40) düşünürsek tam bir sosyal medya ülkesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu istatistiklere dünyada da lider olduğumuzu eklemekte fayda var. Arjantin %86, Brezilya %84, %83 Çin rakamları ile bizi takip etmekte.

Nihayet bir şeylerde de birinci olduk 🙂 bu birincilik iyi mi kötü mü bunu size bırakıyorum. Teknolojik gelişmelere uyumlu bir toplum olduğumuzu da çıkartabiliriz bu sonuçlardan. İnternette boşa vakit harcadığımız sonucunu da çıkartabiliriz 🙂

İstatistiklerde de dikkat edileceği üzere kullanıcılar ağırlıklı olarak sosyal medyada olduğundan markalar da kullanıcıların olduğu yerde var olmaya devam edeceklerdir. Bu durum da yine sosyal medyanın 2015’de popülaritesini koruyacağa benzer.

-Büyük Veri- Big Data:

Big data 2015’in olduğu gibi geleceğin de önemli konularından biri olacağa benzer. Bir çok datanın anlamlandırılması bu dataları gelir getirici aksiyonlar haline dönüştürülmesi önemli etmenlerden birisidir. Dolayısıyla 2015’de kullanıcıların internette yaptığı aksiyonlar, bilgiler bir data haline getirilip anlamdırılması ve analiz edilmesi bu analizlerden doğru sonuçlar çıkartılması da gelecekte kazananları belirleyecek gibi duruyor. Yine bu konuda da detaylı bilgiyi daha önce yayınladığım yazımda bulabilirsiniz

http://cenapcoskun.com/buyuk-veri-big-data/

CC

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir